Żylaki kończyn dolnych to poważny problem nie tylko kosmetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny. Wiele osób cierpi na żylaki, które stanowią chorobę obecnie najczęściej spotykaną.
Częstość schorzenia rośnie z wiekiem i dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.
Problem jest poważny, gdyż schorzenie ma na ogół przebieg postępujący ze skłonnością do nawrotów.

Czym są żylaki?

Żylakami nazywamy trwałe ograniczone rozszerzenia żył powierzchownych, które przyjmują postać węzowatych sznurów, splotów lub kłębków, często z balonowatymi uwypukleniami.
Pojawienie się ich jest świadectwem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej

Przyczyny żylaków?

Do powstania żylaków przyczyniają się różne czynniki. Wpływ ma środowisko, wiek, styl życia a także czynniki dziedziczne. Nie na wszystkie czynniki ryzyka można wpływać, jednak są sposoby zapobiegania chorobie żył, jak chociażby aktywność fizyczna, która powoduje uruchamianie tzw. „pompy łydkowej”. Skurcze mięśni nóg pobudzają krążenie żylne, przepychając krew w kierunku serca.

Objawy żylaków kończyn dolnych

 • W początkowym okresie żylaki nie powodują żadnych dolegliwości. Pacjent zgłasza się do lekarza z powodów kosmetycznych. Pierwszym objawem jest najczęściej uczucie ciężkości kończyn, potem bóle, często pieczenia i kurcze nóg, Obrzęki z biegiem czasu nasilaja się.
 • W zaawansowanym okresie choroby w czasie oglądania kończyny stwierdza się liczne wężykowate sznury i sploty żylne często z balonowatym uwypukleniem.
 • Nieleczone schorzenie może doprowadzić do różnorodnych stanów zapalnych a w efekcie do zapalenia żył. Wybór leczenia zależy od stopnia zaawansowania żylaków, stanu zdrowia pacjenta, zawodu oraz wieku chorego. Według autorytetów chirurgii naczyniowej najlepsze wyniki przynosi operacja sposobem Bahocka.

Jak rozwiązać problem żylaków?

Aby jak najlepiej rozwiązać ten problem należy dojśc do wczesnego rozpoznania, uważnie ustalić wskazania do badań oraz wdrążyć leczenie zachowawcze lub operacyjne. Duży wpływ na rodzaj terapii ma stopień zaawansowania choroby i istniejące powikłania.

Wybór najlepszej metody leczenia spoczywa zawsze na lekarzu. Niestety nie istnieje pojedyncze badanie, które pozwoliłoby na wybór odpowiedniego leczenia.
Obecnie podstawowe badania diagnozujące żylaki to badanie fizykalne pacjenta oraz ultrasonografia naczyń żylnych. Leczenie zachowawcze polega na kompresoterapii(noszenie obcisłych pończoch, opasek uciskowych)  oraz leczeniu farmakologicznym.

Leczenie inwazyjne polega na wyborze jednej z wielu metod chirurgicznego usunięcia żylaków.

Kiedy udać się do lekarza?

Najlepiej udać się do lekarza od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów, jak
zaczerwienienia skóry łydek, których kolor może zmienić się na brązowy, wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Jest to bardzo niepokojący objaw, ponieważ potem pojawią się swędzenie, wypryski, pęknięcia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry i następnie owrzodzenie podudzi. Z tych powodów żylaki powinny być zbadane możliwie jak najwcześniej przez lekarza i odpowiednio leczone.

Jakie są wskazania do operacji żylaków?

Wskazania do operacji żylaków kończyn:

 • żylaki objawowe
 • żylaki bezobjawowe z defektem kosmetycznym
 • powiększanie się żylaków u chorych leczonych zachowawczo
 • nawracające zapalenia żylaków
 • krwotoki z żylaków
 • owrzodzenia goleni spowodowane niewydolnością żył powierzchownych

Przeciwskazania do operacji

Przeciwskazania do radykalnej operacji żylaków:

 • niedokrwienie kończyny
 • niedrożność żył głębokich
 • skaza krwotoczna
 • ciąża

Wiek pacjenta nie stanowi przeciwskazania do operacji.


Klinika Chirurgii 1 Dnia, którą dysponujemy w naszej klinice specjalizuje się w leczeniu operacyjnym żylaków kończyn dolnych. Jednodniowy pobyt szpitalny oraz rekonwalescencja w dogodnych warunkach nie wydłuża procesu leczenia a minimalizuje czynnik stresu związany z operacją. Ma to istotny wpływ na bardzo duże zainteresowanie leczeniem operacyjnym w tego typu oddziałach.

Lek.med. Artur Kobyłko
Poradnia Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej KCM Clinic