Co to jest Zespół Cieśni Nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka, zwany także zespołem kanału nadgarstka jest chorobą, w której dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Jakie są przyczyny?

Powstaje on na skutek zwiększonego ciśnienia, które powoduje niedkorwienie, przygniecanie lub (bardzo rzadko) przerwanie nerwu. Ogólne przyczyny nie są do końca znane , ale składają się na nie czynniki ogólnoustrojowe i lokalne (miejscowe)

Co to są czynniki ogólnoustrojowe i lokalne?

Do czynników ogólnoustrojowych należą : reumatoidalne zapalenie stwów, niektóre zaburzenia hormonalne(cukrzyca, niedoczynność tarczycy, akromegalia, menopuza) oraz zatrzymanie wody w organizmie charakterystyczne dla ciąży.

Ponadto: amyloidoza (skrobiawica), alkoholizm, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, otyłość itp.), nikotyzm. Zaostrzenie procesu chorobowego lub ujawnienie zmian utajnoych (subklinicznych) może występować w okresie przedmiesiączkowym.

Jak dzielimy czynniki urazowe i nieurazowe?

Czynniki urazowe to złamania , przemieczenia kości w obrebie nadgarstka, stłuczenia o także sumujące się mikrourazy okolicy nadgarstka.

Do czynników nieurazowych natomiast zaliczamy zapalenie pochewek ścięgnistych oraz guzy tej okolicy (np. torbiele, tłuszczaki, guz olbrzymiokomórkowy czy cysty epidermalne),chorobę (przykurcz) Dupuytrena oeraz wady anatomiczne ścięgien i mięsni.

Do czynników można również zaliczyć wiek powyżej 40 roku życia i niestety płeć żeńską.

W pływ ma także rodzaj naszej pracy ( maszyniści, kasjerzy, przetwórstwo, informtycy, cięzka praca fizyczna) w szczególności gdy była ona wykonywana bez przestrzegania zasad higieny pracy w okresie od 20 do 40 roku zycia.

Jakie są objawy Zespołu Cieśni Nadgarstka?

Rozwijają się stopniowo i niestety przybieraja na sile wraz z postępem choroby.

Odczuwane jest cierpnięcie palców I,II,III czas IV (kciuka, palca wskazującego , środkowego, serdecznego), szczególnie po długim bezruchu, np. w nocy.

Ból i cierpnięcie palców nasila się po długotrwałym przebywaniu w przymusowej pozycji ręki – np. w czasie jazdy na rowerze, czy przy chodzeniu o kulach, lub przy forsownej pracy, przy czym unoszenie kończyn do góry i potrząsanie nią przynosi ulgę. Później następuje utrata precyzji np. niemożność utrzymania śliskich przedmiotów. Słabnie też siła mięsni, co jest zauważalne przy próbie uścisku. Czasem ból może promieniować do łokcia. Późnym objawem choroby są zaniki mięśni ręki, tak, że pacjenci często sami zauważają np. spłaszczenie kłębu kciuka.

Jak można leczyć i diagnozować schorzenie ?

Diagnostyka: badaniem najlepiej opisującym stan nerwu pośrodkowego jest elektromiografia  (EMG) – badanie przewodnictwa nerwów i skurczów mięsni w odpowiedzi na bodziec elektryczny.

Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny, polegający na nacięciu troczka zginaczy. Klasycznie wykonuje się małe cięcie na nadgrastku, ale zabieg można też wykonać artroskopowo. W obu przypadkach wyniki są zbliżone do siebie.

Po zabiegu nie jest konieczny pobyt w szpitalu , więc jeśli zabieg wykonany był rano, to wieczorem jeśli nie ma przeciw wskazań , pacjent może iść do domu.

autor: lek. med. Wojciech Patkowski

Poradnia ortopedyczna KCM Clinic