Co to jest wodniak jądra?

Wodniak jądra i powrózka nasiennego jest stanem często spotykanym u noworodków. Związany jest on z mechanizmem zstępowania jądra do moszny i zamykania się kanału pachwinowego. Do 6 miesiąca życia płodowego powinno zamknąć się połączenie między jamą brzuszną a moszną. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często zostaje szczelinowate połączenie jamy brzusznej i moszny przez tak zwany wyrostek pochwowy otrzewnej. Sam wodniak jest zbiornikiem płynu, otoczonym osłonkami. Może przybierać postać izolowanego wodniaka jądra, może być na przebiegu powrózka od kanału pachwinowego do moszny.

Jak wygląda takie schorzenie?

W badaniu wodniak ma postać jajowatego, sprężynującego guzka, niebolesnego przy dotyku, przeświecającego sino- niebiesko przez skórę moszny.

Czy to prawda, że wodniaki się wchłaniają?

Większość wodniaków stwierdzanych u noworodków ulega samoistnemu wchłonięciu.
Te, które nie wchłoną się do 12-18 miesiąca życia, wymagają kontroli i zwykle operacji, tym bardziej, że takim przetrwałym wodniakom towarzyszy najczęściej większa lub mniejsza przepuklina pachwinowa.

Jak wygląda leczenie wodniaków?

Podczas operacji usuwany jest wodniak i towarzysząca mu przepuklina. Dzieci w wieku między drugim a czwartym rokiem życia, bardzo dobrze znoszą zabieg operacyjny i następnego dnia po operacji SA w pełni aktywne.
Zabieg wykonujemy w Karkonoskim Centrum Medycznym w komfortowym trybie tzw. Chirurgii 1 dnia, co znacznie ogranicza stres u dziecka jak i rodziców.
Dziecko po kilku godzinach opuszcza klinikę i następnego dnia po operacji jest już w pełni aktywne.

Podsumowując:

  • wodniaki jąder są często spotykanym stanem u noworodków,
  • większość wchłania się samoistnie,
  • przetrwałe wodniaki operujemy między 2 a 4 rokiem życia, rzadko w pierwszym roku życia,
  • wodniaków nie nakłuwamy!
  • podstawowym badaniem jest badanie ręką przez chirurga dziecięcego, a pomocniczym badanie USG, które
  • również wykonywane jest w naszym centrum.

autor: chirurg dziecięcy Piotr Kwiatuszewski

Oddział Chirurgii Dziecięcej KCM Clinic