Operacja zaćmy w klinice w Jeleniej Górze

Misją KCM Clinic jest zapewnianie pacjentom najwyższego możliwego komfortu i jakości widzenia w jak najdłuższym możliwym czasie po usunięciu zaćmy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wszczepianie asferycznych, bezaberracyjnych soczewek wewnątrzgałkowych uznanej światowej firmy Bausch+Lomb.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest stanem patologicznym soczewki oka polegającym na jej całkowitym lub częściowym zmętnieniu, soczewka traci przy tym jedną ze swoich ważnych funkcji tj. przezierność - co prowadzi do pogorszenia lub całkowitej utraty widzenia.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wszczepieniu w jej miejsce soczewki i sztucznej. Istnieje kilka metod operacyjnych ale w chwili obecnej ze względu na duży postęp techniczny stosowana jest w 95% metoda fakoemulsyfikacji.Polega ona na rozbiciu zmętniałej soczewki energią ultradźwiękowa i aspiracji oraz wszczepieniu soczewki zwijalnej przez cięcie 2-2,5mm bez stosowania szwu. Operacje usunięcia zaćmy i implantacji soczewek wewnątrzgałkowych wykonujemy przy pomocy platformy do mikrocięcia-urządzenia do fakoemulsyfikacji (usuwania zaćmy) Bausch+Lomb Stellaris.

Oprócz możliwości wykonywania zabiegów metodą mikrocięcia 1,8mm urządzenie pracuje w tzw. "trybie zimnej fakoemulsyfikacji", co oznacza minimalne podgrzanie (a zatem i uszkodzenie) rogówki.

Czy wykonanie operacji zaćmy wymaga pobytu pacjenta w szpitalu?

Zabiegi te są wykonywane na całym świecie i w Polsce w ramach chirurgiijednego dnia.Pacjent zgłasza się na godzinę przed zabiegiem operacyjnym i godzinę po zabiegu może iść do domu.

W jakim znieczuleniu wykonywane jest usuwanie zaćmy?

W chwili obecnej w znieczuleniu miejscowm kroplowym.

Jakie badania pacjent musi wykonać przed zabiegiem operacji zaćmy?

Podstawowe badania laboratoryjne , konsultację laryngologiczną i anastezjologiczną.
Pomimo że zabiegi są w znieczuleniu miejscowym podczas wszystkich zabiegów obecny jest anestezjolog.

Jakie soczewki są najlepsze?

Istnieje wiele rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych jednak dla bardziej wymagających osób proponuję soczewkę Akreos MICS, która oprócz wszystkich zalet soczewki Akreos AO posiada możliwość implantacji przez mikrocięcie o wielkości 1,8mm. Mniejsze cięcie oznacza krótszy czas powrotu do pełnej sprawności oraz -co najważniejsze zmniejsza ryzyko wytworzenia (fachowo: zaindukowania) astygmatyzmu w czasie operacji. Zaindukowany podczas operacji astygmatyzm niesie konieczność używania okularów korekcyjnych. Proponując Państwu soczewki Akreos MICS nasza klinika oferuje mozliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego typu niedogodności.

Jakie są nowe trendy w operacji zaćmy?

W niedalekiej przyszłości planujemy wprowadzenie do naszej oferty soczewki akomodacyjnej Crystalens HD.Soczewka Crystalens HD to ultranowoczesny wytwór zaawansowanej inżynierii biomedycznej pozwalający w sposób zbliżony do naturalnego odtworzyć naturalne mechanizmy akomodacji oka. Oznacza to ostrość widzenia do bliży (czytanie), widzenia pośredniego (praca przy komputerze, spotkania towarzyskie, rzut oka na deskę rozdzielczą samochodu), oraz do dali (jazda samochodem, obserwacja odległych krajobrazów).

Jaka jest cena operacji?

Koszty przedstawiają się od 3200-3400zł w zależności od rodzaju operacji. KCM Clinic dysponuje najnowszą na rynku okulistycznym platformą Stellaris do operacji zaćmy, co zmniejsza do minimum czas powrotu do zdrowia pacjenta. W naszej ofercie korzystamy z soczewek najlepszej klasy! Konsultacje do zabiegów operacyjnych z wyliczeniem wszczepu soczewki wewnątrzgałkowej i ustaleniem rodzaju soczewki i zabiegi operacyjne prowadzone są przez lek.med.specjalistę chorób oczu Leszka Jońskiego wraz z zespołem.

autor: specjalista chorób oczu Leszek Joński

Oddział Okulistyczny KCM Clinic Wrocław, Jelenia Góra

Operacje zaćmy w Jeleniej Górze NFZ

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania - kontakt.