Od października w Jeleniej Górze pacjenci z żylakami kończyn dolnych mogą poddawać się małoinwazyjnym operacjom laserowym wykonywanym przez specjalistów chirurgii naczyniowej w  KCM Clinic.

Pacjenci muszą być najpierw zbadani i skonsultowani przez chirurga naczyniowego, który na podstawie badania USG Doppler z oceną tzw. przepływów żylnych  jest w stanie określić, czy dany pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu.

Konsultacje i badania wykonują w KCM specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, a zabiegi laserowe w KCM na Oddziale Chirurgicznym - dr n.med. Marek Tuchendler, na co dzień pracujący na Oddziale Chirurgii Naczyniowej w Szpitala przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Co to są żylaki ?
Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem, występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi i powoduje dalsze poszerzanie naczynia. Żylaki wtórne powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy. Niekiedy zwiększony przepływ może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich lub przeszywających.

Co sprzyja powstawaniu żylaków?
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego stania (np. fryzjerzy,chirurdzy), zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np. ciąża, podnoszenie ciężarów, zaparcia).

Jak można temu zapobiec?
Sport i gimnastyka zapobiegają tworzeniu się żylaków poprzez ułatwienie odpływu krwi na skutek działania pompy mięśniowej. Zapobieganie polega na noszeniu elastycznych pończoch, opasek, gimnastykowaniu kończyn.

Jakie są metody leczenia?
Leczenie zachowawcze polega na unoszeniu kończyn, noszeniu obcisłych pończoch, opasek uciskowych, zażywanie leków uszczelniających naczynia.     Leczenie operacyjne klasyczne polega na usunięciu żylaków metoda chirurgiczną, natomiast wśród nowoczesnych metod małoinwazyjnych najlepsze wyniki są osiągane metoda laserową

Na czym polega zabieg laserowy usuwania żylaków?
Zabieg laserowy usuwania żylaków, tzw. zabieg EVLT - endowaskularne usuwanie niewydolnych pni żylnych, jest coraz bardziej rozpowszechnionym małoinwazyjnym zabiegiem .  To nowoczesna metoda leczenia pozwalająca na zamknięcie światła żyły odpiszczelowej bez potrzeby cięcia klasycznego i usuwania naczynia.   Do wnętrza niewydolnej żyły wprowadzany jest światłowód doprowadzający wiązkę laserową do miejsca zabiegu.  Dostarczona energia promieniowania powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Taka reakcja na promieniowanie laserowe pozwala na uniknięcie konieczności jej usuwania. Niepodważalną zaletą tej metody jest mała inwazyjność, pozwalająca pacjentowi na swobodne poruszanie się bezpośrednio po zabiegu.

Czy każdy pacjent nadaje się do takiego zabiegu?
Badaniem, decydującym o sposobie i rodzaju leczenia jest badanie ultrasonograficzne z oceną przepływów w żyłach (tzw. badanie usg z dopplerem). Nie każdy rodzaj żylaków kwalifikuje się do leczenia małoinwazyjnego. 

Jaki laser jest stosowany w KCM?
Do operacji laserowych żylaków stosowany jest najbardziej zaawansowany w tej technologii chirurgiczny laser diodowy.
Wysoka absorpcja promieniowania o długości fali 1470 nm w wodzie ogranicza oddziaływanie wiązki jedynie do zamykanej żyły, bez ingerencji w otaczające tkanki.  Efektem są:
• zmniejszone odczucia bólowe
• zminimalizowane ryzyko perforacji (przebicia) żyły
• zminimalizowane ryzyko przebarwień i odbarwień na powierzchni skóry w miejscu, gdzie zamykana laserowo żyła przebiega blisko jej powierzchni
Jakiego typu znieczulenie jest stosowane?
Ze względu na małoinwazyjność metody laserowej, wystarczające jest znieczulenie miejscowe, pacjent bezpośrednio po zabiegu opuszcza szpital.

 

Dr n.med Marek Tuchendler, specjlista chirurgii naczyniowej, KCM Clinic