Jak mogą objawiać się skórne zmiany wirusowe?

Zmiany wirusowe na skórze mogą pojawiać się w postaci brodawek i towarzyszyć innym chorobom wirusowym np. odrze, różyczce i są wtedy objawem dodatkowym, ale również mogą być podstawowym schorzeniem jak np. brodawki wirusowe rąk czy stóp.

Najczęstsze wirusy wieku dziecięcego
Na ludzkiej skórze może bytować wiele wirusów, ale najczesciej w wieku dziecięcym mamy do czynienia z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV-Human papilloma virus) oraz mięczaka zakaźnego (MCV-molluscum contagiosum virus).

Jakie są objawy wirusów?

Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje różne postacie chorób skóry. Mogą one przebiegać pod postacią brodawek zwyczajnych, brodawek płaskich, brodawek stóp a także kłykci kończystych.

Brodawki zwyczajne są to grudki o zrogowaciałej, chropowatej powierzchni.
Występują na rękach pojedyńczo lub po kilka, często obejmują też wał paznokciowy.
Brodawki stóp występuja w postaci twardych, później bolesnych guzków na powierzchni podeszwowej stóp w ilości 1-5 szt. lub w postaci zlewnych zrogowaceń.

Brodawki płaskie wystepują w postaci płaskich, często przebarwionych grudek na grzbietach rąk i dolnej częsci twarzy.

Kłykciny kończyste występują u dzieci głównie w okolicy odbytu w postaci miękkich, kruchych, łatwo krwawiących guzków.

Na czym polega leczenie zmian skórnych?

Część zmian wirusowych po odpowiednio długim czasie ustępuje samoistnie, ale w dużej części przypadków trzeba „pomóc” aby znikneły, zwłaszcza że każda taka zmiana jest miejscem namnażania się kolejnych pokoleń wirusa.
Leczenie polega na wymrażaniu, wycinaniu, elektrokoagulacji, wycinania laserem CO2 lub niszczenia środkami chemicznymi. Przy dużych zmianach, zwłaszcza na stopach najskuteczniejsze jest wycięcie, wyłyżeczkowanie i elektrokoagulacja dna zmiany.

Leczenie brodawek środkami chemicznymi jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, zatem polecane jest przy mniejszych zmianach.

Najczęstsze zachorowania u dzieci

Drugą co do czestości chorobą wirusową z „guzkami” na skórze jest mięczak zakaźny.
Najczęsciej chorują na niego dzieci do 5 roku życia. Zmiany mają postać okrągłych guzków białego koloru, wypełnionych płynem, często z „pępkowatym” zagłębieniem. Są liczne i najczęściej lokalizują się na twarzy i kończynach a także w okolicy narządów płciowych.
Podobnie jak w brodawczaku zakaźnym, zakażenie może ustąpić samoistnie, ale budowa odporności trwa miesiącami.

Jak można leczyć schorzenie?

W powyższym schorzeniu polecamy usuwanie zmian chirurgicznie. Przy zmianach mnogich -zwłaszcza twarzy i okolicy narządów płciowych jedynym wyjściem jest usunięcie zmian w znieczuleniu ogólnym.
Reasumując- jeżeli zobaczycie Państwo zmianę guzowatą na skórze dziecka nie czekajcie, pokażcie ją lekarzowi rodzinnemu, który skieruje dziecko do dermatologa lub chirurga.

Specjaliści ocenią, które zmiany można usunąć bez badania, a które wysłac do badania histopatologicznego.
U małych dzieci zwłaszcza przy zmianach mnogich polecałbym usuwanie zmian w krótkim znieczuleniu ogólnym-oszczędza to dziecku olbrzymiego stresu związanego ze strachem i bólem.

autor: lek. med. Piotr Kwiatuszewski

Oddział Chirurgii Dziecięcej KCM Clinic